
István
Király
Múzeum
PROGRAMOK MINDKÉT NAPON
9.00 Kapunyitás
9.00–18.00 Mitológiai arcképcsarnok az erődfal tövében
9.00–18.00 Vásár: méz, aszalt gyümölcsök, virágok, ékszerek, kézműves termékek és bemutatók
11.00 Septimius Severus császár 202. évi látogatása Gorsiumban
A császár bevonulása a Familia Gladiatoria, a Ludus Gladiatorum Aquincum, a Legio Leonum Valentiniani, a Savaria Legio, a Legio Brigetio és a Legio X Gemina, valamint a Szabad Színház, a Trigonon Együttes és az ókori nép közreműködésével – a felvonulás végén gladiátorjátékok a színháztérben
13.15 Kora római csatajelenet a Savaria Legio, a Legio Brigetio, a Szarvas Kelta Törzs és a Norde Gard közreműködésével a Csatatéren
13.00 Tárlatvezetés a régészeti park területén
(Gyülekező a régi portaépület mellett, a Gorsiumot bemutató irányítótáblánál)
13.30 Ókori menyegző a színháztérben
14.30 és 16.00 Dionüszosz visszavág – antikolt komédia a színháztérben (részletek a 8–9. oldalon)
15.30 Késő római csatajelenet a Legio Leonum Valentiniani és a Norde Gard közreműködésével a Csatatéren
16.00 Tárlatvezetés a régészeti park területén
(Gyülekező a régi portaépület mellett, a Gorsiumot bemutató irányítótáblánál)
16.30 Rabszolgavásár a csatatéren
17.00 Római korok csatája a Legio Leonum Valentiniani, a Savaria Legio, a Legio Brigetio, a Legio X Gemina, a Szarvas Kelta Törzs és a Norde Gard közreműködésével a Csatatéren, ahova a csapatok a táborhelyükről vonulnak fel
A császár búcsúja
Az ünnepnap végén a császár elköszön hű alattvalóitól: katonái és kísérői színes forgatagában búcsúzik a látogatóktól és az ünneplő közönségtől
18.00 Kapuzárás
9.00–18.00 AZ ÓKOR VILÁGA
TÁBORI ÉLET
Hagyományőrzők bemutatói: tábori élet, fegyverbemutató, hadigépek bemutatója, ókori orvoslás
JÁTÉKOK GYEREKEKNEK, CSALÁDOKNAK
Kalandjáték, állatsimogató, herbárium, légiós teke, római divat, freskóhamisítás, dombormű-restaurálás, császármemória
ÓKORI JÁTÉKOK
A malom, a deltajáték, a célba dobás, a csiga- és kockajáték kipróbálása a táci gyerekek segítségével
KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK
Virágkoszorú, fejdíszek, térbeli kavicsmozaik és bőrsaru készítése, fazekas- és kőfaragó-bemutató
MÚZEUMPEDAGÓGIAI FOGLALKOZÁSOK CSALÁDOKNAK
Mini ásatás, antropológiai ismeretek, quadrocopter-bemutató, antik szépségápolás
FESZTIVÁLÉTKEK
Mediterrán és hagyományos ételek a Lakomasátorban
MŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁS a Lakomateremben
GREENBOX-fotózás a Látogatóközpontban
KINECT-játék a Látogatóközpontban
A CSÁSZÁR GORSIUMBAN
11.00 óra
Pannónia fontos szerepet játszott a Római Birodalom életében. 191-ben Commodus császár megbízásából Septimius Severus lett Felső-Pannónia helytartója és a pannóniai légiók parancsnoka. Helvius Pertinax császár meggyilkolása után a légiók 193. április 9-én Carnuntumban császárrá kiáltották ki, és elkísérték Rómába, ahol a pannóniai hadak támogatásával könnyűszerrel megdöntötte Marcus Didius Iulianus pénzzel szerzett hatalmát.
Ez a segítség az uralkodót és családját több évtizeden át ehhez a provinciához fűzte: számtalan formában fejezte ki háláját Pannónia iránt, seregét is főként a megbízható pannóniai légiókból szervezte át. 202-ben, amikor keleti hadjáratáról visszatért Rómába, hogy megünnepelje uralkodásának tízéves évfordulóját, akkor sem egyenesen a fővárosba ment, hanem feljött Pannóniába, és ellátogatott Gorsiumba.
Ezt a császári látogatást elevenítik fel a Floralián a hagyományőrző csapatok, a Trigonon Együttes és a Szabad Színház közreműködésével: Septimius Severus hadai élén bevonul a városba, ahol a provincia főpapja áldozatot mutat be tiszteletére, majd császár kíséretével megtekinti a gladiátorok harcát az „Arénában”.
FESZTIVÁLÉTKEK
A gazdagon fűszerezett, párolt vagy grillezett, már az ókorban is ismert ételek az európai konyhaművészet alapjaihoz tartoznak, és több ezer év után is megfelelnek az egészséges táplálkozás kívánalmainak. A felhasznált nyersanyagok és ezek feldolgozása lényegesen eltér a „nyugati” vonaltól: a temérdek fajtájú és nagy mennyiségű növényi élelmiszert – gyümölcsöket, zöldségeket, gabonaféléket – általában nyersen vagy párolva tálalják, elkerülve így a hőkezelés során történő tápanyagveszteséget. A húsokat párolva vagy grillezve fogyasztják, így megmaradnak benne az egészségünk szempontjából fontos vitaminok, ásványi anyagok. A mediterrán fűszerek – például a rozmaring, a koriander, a fokhagyma, a bors, a fahéj, a babérlevél, a bazsalikom, az oregano – olyan gazdagon ízesítik az ételeket, hogy azokat alig kell sózni.
Apicius, a tékozlásáról ismert ínyenc és szakács receptjeit idén a Lakomaterem pincéjében érdemes keresni, szórólap formájában, a Lakomasátorban pedig a rendezvényhez illő ételeket lehet vásárolni, és ezekhez gazdag italválaszték is társul.
ÍZELÍTŐ A KÍNÁLATBÓL
Gyümölcsleves Gulyásleves | Bajai halászlé
Baconbe göngyölt csirkemell | Filézett csirkecomb roston | Cigánypecsenye | Vadpörkölt | Pacalpörkölt
Tonhalsaláta | Sült kolbász | Sült hekk
Kevert friss saláta | Hasábburgonya| Krokett| Petrezselymes burgonya | Párolt rizs | Savanyúság
Somlói galuska | Házi rétes
Ferenczy-Nagy Bogi – Hámori János – Matuz János
DIONÜSZOSZ VISSZAVÁG
antikolt komédia sok zenével
14.30 ÉS 16.00 ÓRA
Balul sikerült alvilági „missziója” után Dionüszosz, az Olümposzt Bulimposszá változtató ikon és divatkreátor elhatározza, hogy hazatér, hogy sérelmeit árnyas-hűs ligetekben kipihenve nemes bosszút készítsen elő az alvilágban őt kínos helyzetek sorozatába hozókon, legfőként Perszephoné mamán. De otthon Dionüszoszt újabb kínos meglepetés éri: távollétében titkára, Mavrosz lenyúlta vállalkozásait, és Giru-guru néven jelentős hídfőállásokat épített ki az egészségiparban. Guru arcátlan nyomulása felbőszíti az Olümposz fiatal isteneit, akik Dionüszosz kérésére összefognak, hogy megleckéztessék a felkapaszkodottat. Jó partnerre találnak a Dionüszosz nyomában az Olümposzra érkező Perszephoné mamában, és a legváratlanabb helyzetekben felbukkanó, minden lében kanál Xantiászban, aki Dionüszosz halálhírét hozza. Giru-guru örömében látványos temetést szervez, hogy egykori főnökét méltóképpen elbúcsúztassa, és immár legálisan is elfoglalhassa helyét Bulimposzon, és a ráncfelvarrott isteneket és zsírleszívott istennőket fogyasztóként végleg betagozza a Giru-guru Birodalomba. De a diadal napja helyett Gurut élete legkínosabb napja várja: a temetési szertartás ad ugyanis alkalmat a Giru-guru-ellenes szövetségnek a nemes bosszúra. Guru egy életre szóló leckét kap – és mindehhez még Aiszkhülosznak is lesz egy-két szava.
Zenében a tavaly bevált módszert követtük: én írtam a dalok szövegét és zenei alapjait, majd ezeket Hámori János öntötte végleges formába. Úgy érzem, a zene befogadhatóbb lesz, mint tavaly volt, a dalok pedig meghatározzák az egész produkció zeneiségét. Ebben a darabban már nem csak egyedül fogok énekelni: lesz duettem a Dionüszoszt játszó Keller Jánossal, ami erősen musicales dal lesz, a darab történetébe ágyazva, és a többi színjátszóval közösen is fogunk énekelni.
Már tavaly is sokan szerették volna előadás után hazavinni a darab zenéjét, és ez idén talán meg is valósul. A dalokat nem cédén tervezzük megjelentetni, hiszen ez ma már nem túl divatos hanghordozó, inkább internetes terjesztésre gondoltunk.
FERENCZY-NAGY BOGI
Idén egy kicsit populárisabb lesz a zene, legalábbis a kísérete, hiszen Boginak saját stílusa van, amihez igazodunk. A tavalyi koncepció a „pokoli sramli” volt, amit Matuz János rendező, a darab írója a „kusturicás” jelzővel is illetett, most egy kicsit elmozdulunk a pop-rock felé.
A zenekar kettéoszlik, a csapat egy része mozogni fog a színpadon, illetve a nézők között. A gorsiumi színházban ugyanis óriási távolságok vannak, Matuz János pedig elég szabadon rendez: a színészeket, énekeseket több esetben is felviszi nem csak a nézőtérre, de a nézők mögé is, ami akár 100–150 méteres távolságot is jelentene a zenekartól, a nyomukba szegődve viszont pontosabban tudjuk kísérni a dalokat.
HÁMORI JÁNOS
Szereplők:
Keller János | Kelemen István | Törsök Márta | Szabó Miklós Bence | Kovács Máté
Nyári Ádám | Darkó Dániel | Körmendi Kristóf | Badi Rebeka | Jenei Márton | Ferenczy-Nagy Bogi
KÖZREMŰKÖDIK:
Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar | Megadance Székesfehérvári Táncszínház
Zene, DALOK: Ferenczy Nagy Bogi | Hangszerelés, zenei effektek: Hámori János
Jelmez: Budainé Hajdú Mónika | Koreográfus: Rovó Tamás
Rendező: Matuz János
GLADIÁTOROK, KATONÁK, HARCOSOK
A római kori kultúrát, szokásokat hagyományőrző csapatok ismertetik meg a látogatókkal. Segítségükkel a látogatók betekintést nyernek az ókor világába, megismerik a viseletüket, szokásaikat: fegyverbemutatók és animátorokkal irányított interaktív foglalkozások várják a családokat a Látogatóközpont mellett, a Harcosok terén.
FAMILIA GLADIATORIA
A világ legöregebb újkori gladiátoriskolája 1995 óta a gorsiumi Floraliák rendszeres közreműködője. Harcosaik idén is részt vesznek a felvonuláson, gladiátorjátékot mutatnak be, emellett kiállítást rendeznek római fegyverekből és tábori felszerelésből, bemutatják konyhai eszközeiket, valamint rabszolgavásárt szerveznek. Táborhelyükön gyerekfoglalkoztatót működtetnek, ahol a legkisebbek filckardokkal és hálókkal harcolhatnak. Idei újdonságuk a római házi szentély bemutatása.
LUDUS GLADIATORUM AQUINCUM
A Floralia új szereplője is részt vesz a felvonulásban, táborhelyén pedig bemutatja a római kori rabszolgaságot és a polgári életet, emellett játékokat is hoz magával. A csapat gyerekgladiátor-iskolát is működtet: a gyerekek a gladiátoroktól a különféle fegyverek használatát tanulhatják meg. Az ötállomásos kiképzés végén az ifjú gladiátorok egy kis arénában meg is mérkőzhetnek egymással.
GLADIÁTOROK, KATONÁK, HARCOSOK
LEGIO LEONUM VALENTINIANI
Több sátorból álló táborképben ismerkedhetünk meg egy késő római katonai egység ruházatával, fegyvereivel, felszerelésével. Ezek egy része pontos leletrekonstrukció, más része pedig leletdarabok, faragványok által ihletett használati tárgy. A csapat női viseletet is bemutat, játszóházat és szerepjátékos foglalkozást tart gyermekeknek, részt vesz a csatajelenetben, valamint római lovaglást is láthatunk tőlük teljes nehézlovas felszerelésben.
SAVARIA LEGIO
A csapat különlegessége, hogy a tábori életet bemutató, korhűen berendezett és a látogatók által is „megfogható” sátrak, a teljes tábori és hadifelszerelés mellett működő római hadigépeket is felvonultat. Az ostromcélokat szolgáló Onager hajítógépet naponta többször is bemutatják, és hoznak egy olyan mini Onagert is, amelyet maguk a látogatók is kipróbálhatnak.
LEGIO X GEMINA
Katonai táborukban légióssimogató keretében egészen közelről lehet megismerkedni a fegyverzetükkel, használat tárgyaikkal, a vállalkozó szelleműek számára pedig katonai kiképzést is tartanak íjászatból és dárdahajításból. Népes csapatukkal alaki bemutatókat tartanak, részt vesznek a császári felvonulásban és spontán őrjáratokat indítanak a park egész területén.
GLADIÁTOROK, KATONÁK, HARCOSOK
BRIGETIO LEGIO
Bemutatják a római katonák tábori életét, kiképzését; a bemutatón használt fegyvereket és felszereléseket a vállalkozó kedvű érdeklődők ki- és fel is próbálhatják. A csapattal római nők is érkeznek, akik autentikus táncukkal kápráztatják el a közönséget, emellett a hagyományőrző csapat játékokat, orvosi- és földmérő eszközöket is hoz magával.
SZARVAS TÖRZS KELTA HAGYOMÁNYŐRZŐ EGYESÜLET
A kelta népek Kárpát-medencei hatalmának a Dunántúlon a rómaiak vetettek véget. A csapat autentikus és interaktív életképet jelenít meg, katonáik harci kiképzést tartanak fiataloknak, akik kipróbálhatják az íjászatot és a lándzsahajítást, megismerhetik a teljes kelta fegyverzetet. Harci festés és hajagyagozás, kelta életkép és kelta játékok bemutatása is szerepel a programjukban, a csatatéren pedig összecsapnak a rómaiakkal.
NORDE GARD
Tábori életképükben bemutatják a korabeli eszközöket, kézműves technikákat, fegyvereket, páncélzatot és a mindennapi életet. A gyermekjátszóban a gyerekeket megismertetik a korabeli játékokkal (lándzsahajítás, kub, szalmakarika dobás), a pajzs és a kard használatával. Edzés-, csata- és párbajbemutatót tartanak, ókori életszituációkat elevenítenek meg, és megismertetik a látogatókkal a germán istenvilágot és szertartásokat is.
CSALÁDI PROGRAMOK
MINI ÁSATÁS
A látogatók miniatűr ásatáson vehetnek részt a Szent István Király Múzeum régészeinek vezetésével. A régészhomokozóban földbe rejtett kincsek és Samu, a csontváz várja a bátor jelentkezőket az erődfal mögött.
QUADROCOPTER-BEMUTATÓ
A régészeti feltárások, lelőhely-felderítések alkalmával egyre inkább előtérbe kerülnek a modern technológiák. Egy-egy felület dokumentálására rendkívül gyors és pontos megoldást nyújtanak a különböző UAV-eszközök, hétköznapi nevükön drónok. A látogatók bepillantást nyerhetnek egy ilyen eszköz működésének rejtelmeibe az erődfal mögött.
MŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁS
„Istenek és Istennők hazája – Az ókori Római Birodalom vallása”
Hogyan képzelik el az alkotók a római mitológia híres vagy kevésbé ismert alakjait? Ki volt Auster és Hygieia? Mivel foglalkozna egy római isten, ha a modern korba csöppenne? A kérdésekre választ kaphatunk a Lakomateremben rendezett kiállításon.
ANTROPOLÓGIAI ISMERETEK
A Lakomateremben található foglalkozás az anatómiai ismeretek bővítését, elmélyítését célozza meg játékos formában. Lehetőség nyílik közelről valódi koponyát tanulmányozni, a fogtípusok közötti különbségeket szemügyre venni, a csontok meghatározását gyakorolni, lesz koponyás kirakós játék (fényképes puzzle). Ezen kívül betekintünk egy kicsit az antropológiába, az emberi csontváz vizsgálatának alapvető módszereibe, a nem és az életkor meghatározásának alapjaiba.
CSALÁDI PROGRAMOK
NYOMOZÁS GORSIUMBAN – családi kalandjáték
Idén első alkalommal készültünk egy izgalmas, rejtélyes nyomozással a látogatók számára.
Bújj egy ókori detektív bőrébe, hogy felderítsd, ki törhet a Császár életére! Kutatásod során megelevenedik az egykori Gorsium élete: találkozz légiós katonákkal, kézműves mesterekkel, kelta őslakosokkal és római polgárokkal! Játékunk alatt megismerheted az ősi mindennapokat és a nagy ünnepségeket, bebarangolhatod a régészeti park teljes területét – még rejtett zugokat is fel kell keresned, hogy rájöjj, ki az, aki nem ünnepelni érkezett, hanem ártó szándékkal ármánykodik! A gyanúsítottak megtalálásához és leleplezésedhez logikádra és megfigyelőképességedre éppúgy szükséged lesz, mint kézügyességedre!
De vigyázz! Ha rossz embert küldesz tömlöcbe, annak végzetes következményei lehetnek az egész Birodalomra nézve!
HERBARIUM
A gyógynövények, fűszerek nagy tudora a herbarius. Mater Ambrosia beavat minket a fűszerek és gyógynövények titkaiba, majd kunyhójában rejtélyek és meglepetések várják a tudásra szomjazókat.
CSALÁDI PROGRAMOK
KŐFARAGÓ BEMUTATÓ A KŐTÁRNÁL
Dorogi Attila vésője nyomán feltárulnak előttünk az ókori Gorsium feliratai, és azt is megtudhatjuk, hogyan emlékeztek – vagy éppen felejtettek – a kőbe vésett szövegek segítségével.
FAZEKAS BEMUTATÓ A HERBARIUMNÁL
Az ókori fazekasművészet is megelevenedik az idei Floralián. A különleges technikák és kivételes portékák
Wisloczki Helga interaktív bemutatóján ismerhetők meg.
ANTIK SZÉPSÉGÁPOLÁS
A büszke római asszonyok szépítkezési titkaira derül fény Gyalus Boglárka interaktív bemutatóján.
ÁLLATSIMOGATÓ
Az egykori Gorsium lakói ugyanúgy kedvelték a háziállatokat, mint napjaink embere. Hogy milyen jószágok tűnhettek fel a rómaiak háza táján? A Herbarium melletti állatsimogatónknál megtudható.
CSALÁDI PROGRAMOK
PANNONIA PROVINCIA JÁTÉKTÉR
Légiós teke, római divat, freskóhamisítás, dombormű-restaurálás, császármemória, kirakójáték, halászat a folyóban, istenkereső és párosító játék – ügyességi és logikai játékok a Csatatér mellett
KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK
Virágkoszorú, fejdíszek, térbeli kavicsmozaik és bőrsaru készítése az erődfal mögött
ÓKORI JÁTÉKOK
A malom, a deltajáték, a célba dobás, a csiga- és kockajáték kipróbálása a táci gyerekek segítségével az erődfal mögött
Figyelem: a játékok során törpuszra és sexterciusra lehet szert tenni, ezek a pénzérmék a rabszolgavásáron használhatók fizetőeszközként !
A XXI. SZÁZAD GORSIUMBAN
ÉLETRE KEL AZ AMFORA
A Látogatóközpontban található kinect-játékban megelevenedik egy római amfora: a történet főhősei látogatóink lehetnek! Az érzékelő elé lépők egy-egy, a vázafestményekről ismert figurát tudnak mozgatni. A játék kezdetekor a figura még hétköznapi viseletet hord, bizonyos pontok begyűjtésével azonban teljes harci díszbe öltöztethető. A figurák mozgása a marionett bábukéhoz hasonlóan, csuklópontokban elfordulva működik, így a figura síkban marad, és azt a hatást kelti, mintha a váza felületén kelnének életre a festett alakok. Időkorlát nincsen, a játékba tetszés szerint lehet ki- és belépni.
FOTÓ AZ ÓKORBÓL
Ugyancsak a Látogatóközpontban működik a Floralia népszerű szolgáltatása, a greenbox-fotózás. Vendégeink római viseletet ölthetnek magukra, kellékeket kaphatnak a kezükbe, az azonnal kézbe vehető és hazavihető képen pedig már az egykori Gorsium utcáin járhatnak. A képek utólag is letölthetőek a fehervariprogram.hu honlapról.
MEGKÖZELÍTÉS
AUTÓVAL:
Az M7-es autópályáról a szabadbattyáni lejárónál. A parkolás irányított és ingyenes, a gorsiumi nagy parkoló mellett a bekötőút egyik oldalán is lehet parkolni. GPS koordináták: 47.0775 / 18.4137
MENETREND SZERINTI AUTÓBUSZOKKAL:
Székesfehérvárról, az autóbusz-pályaudvarról induló, a Tác, Petőfi utcáig közlekedő járatokkal;
Budapestről, a Népligetből induló távolsági autóbuszokkal, fehérvári átszállással.
Székesfehérvárról Tác, Petőfi utcáig: 9.30 (csak szombaton), 10.30, 11.30 (csak szombaton), 12.30, 14.35, 16.30 – a buszmegállótól gyalog, vagy térítés ellenében (300 Ft/fő) lovas fogattal lehet eljutni a parkba.
Tác, Petőfi utcától Székesfehérvárra: 12.57, 14.57, 16.57, 18.57
KÜLÖNJÁRATTAL:
A Floraliára elővételben belépőt vásárlók részére különjárati autóbusz indul Székesfehérvárról, a Csapó utcából. A különjárati buszjegy ára: 500 Ft/fő oda-vissza, megvásárolható a Floralia belépővel együtt elővételben a Szent István Király Múzeumban.
Az elővételben vásárolt belépőkkel sorban állás nélkül juthatnak be a rendezvényre a résztvevők.
A FLORALIA KÜLÖNJÁRAT MENETRENDJE
ÁPRILIS 28–29., SZOMBAT-VASÁRNAP:
Indulás Székesfehérvárról: 9.30, 11.00 | Indulás Tácról: 14.30, 18.00
BELÉPŐJEGYEK
Egész napos
Felnőtt: 1500
Kedvezményes (nyugdíjas, diák, fogyatékkal élők): 750
Csoportos felnőtt (min. 10 fő): 1000
Csoportos kedvezményes: 500
Családi jegy (két felnőtt, 2 vagy 3, 18. életévét
be nem töltött gyerek): 4000
minden további gyerek: 750
6 éves kor alatt és 70 éves kor felett, illetve fogyatékkal élőknek a belépés ingyenes.
A fentieken túl - a rendezvény ideje alatt - más kedvezmény nem vehető igénybe (pl.: pedagógusok, idegenvezetők esetében, Hungarycard kártya tulajdonosai... stb).
A szombatra váltott, fel nem használt és sértetlen karszalagok a helyszínen vasárnapira cserélhetőek.
JEGYELŐVÉTEL, INFORMÁCIÓ
SZENT ISTVÁN KIRÁLY MÚZEUM
Székesfehérvár, Fő utca 6.
Telefon: +3622/315-583 | titkarsag@szikm.hu
GORSIUM RÉGÉSZETI PARK
Tác – Gorsium
Telefon: +3670/338-61-67 | gorsium@szikm.hu
A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják!
Gorsium Régészeti Park | Tác – Gorsium
www.szekesfehervar.hu | www.szikm.hu | www.gorsium.org
facebook.com/gorsiumfloralia
A családi programok mellett kellemes és hasznos időtöltést kínál a régészeti park: az 1958 óta folyó ásatás erődfalakat és kapukat, oszlopsorral díszített utcákat, fórumot, templomokat és középületeket, a tartománygyűlés csarnokait és szentélyeit tárta fel – a leletekből az idén megnyílt állandó kiállításokon adnak ízelítőt a közönségnek.
A színház hátterét is adó új erődfal a hozzá kapcsolódó tornyokkal kilátóként is szolgál, ennek tetején végigsétálva madártávlatból is felfedezhető Alsó-Pannónia provincia tartománygyűlésének egykori székhelye.
A régészeti parkban márciusban nyílt, és augusztus 20-ig látogatható a Pompeji – Élet és halál a Vezúv árnyékában című kiállítás, amely a Vezúv kitörése miatt 79-ben eltűnt, egykor virágzó város katasztrófáját mutatja be. A látogatók képet kaphatnak az ott élt emberek életéről, mindennapjairól, kikapcsolódási szokásairól, a gladiátorok világáról. A kiállítás törzsanyaga a romváros feltárásának anyagát őrző Nápolyi Régészeti Múzeumból érkezett Magyarországra.
PROGRAMOK MINDKÉT NAPON
10.00 Kapunyitás
10.00–18.00 Kézműves vásár
10.00, 12.00, 14.00, 16.00 és 18.00 Pompeji tárlatvezetés elővételi jeggyel, időpontonként legfeljebb 50 fővel. A kiállítótér korlátozott befogadóképessége miatt az elővételben történő kombinált (Floralia+Pompei) jegy vásárlását javasoljuk.
11.00 Septimius Severus császár 202. évi látogatása Gorsiumban
A császár bevonulása a Familia Gladiatoria, a Legio Leonum Valentiniani, a Savaria Legio és a Legio X Gemina, valamint a Szabad Színház és a Trigonon Együttes közreműködésével – a felvonulás végén gladiátorjátékok a színháztérben
13.15 Kora római csatajelenet a csatatéren
13.30 Ókori menyegző a színháztérben
13.00 és 17.00 Szakvezetés a régészeti park területén
15.00 Mitológiai arcképcsarnok
15.45 Rabszolgavásár a csatatéren
16.30 Késő római csatajelenet a csatatéren
17.30 Weixelbaum Laura koncertje a színháztérben
18.00 Kapuzárás
AZ ÓKOR VILÁGA
Mindkét napon, 10.00–18.00
TÁBORI ÉLET Hagyományőrzők bemutatói: tábori élet, fegyverbemutató, hadigépek bemutatója animátoros foglalkozásokkal
FESZTIVÁLÉTKEK
A Gorsium Étterem fogásai a Lakomasátorban.
ÓKORI JÁTÉKOK
A malom, a deltajáték, a célba dobás, a csiga- és kockajáték kipróbálása a táci gyerekek segítségével
RÉGÉSZETI ÁSATÁS ÉS RESTAURÁLÁS
a Szent István Király Múzeum közreműködésével
A régészetben alkalmazott technológiák: quadrocopter- és
talajradar-bemutató
KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK
Sodronyvért-darabka készítése, ékszerek, babér- és virágkoszorú,
mozaikkép, bőrmedál, bőrsaru és amulett készítése
FOTÓSAROK
GREENBOX-fotózás a Látogatóközpontban
ÓKORI SZÍNHÁZ
Mindkét napon, 14.30 és 16 órakor
Matuz János:
BÉKÉTLENEK
alvilági komédia Arisztophanész
A békák című darabja nyomán
Egy halott költő temetésén összezörrennek a résztvevők, hogy az éppen temetett Euripidész vagy a korábban meghalt Aiszkhülosz volt-e a nagyobb költő. Az élő költőkkel elégedetlen Dionüszosz isten a saját ünnepségeihez méltó tragédiaköltőt keresve épp arra jár földi szolgájával, Xantiásszal, hogy leszálljanak az Alvilágba egy halott költőért. Kiderül, hogy az Alvilágba Perszephoné mama budiján át vezet az út, és odalent ugyanarról vitatkoznak a halottak, mint fent az élők. Kezdetét veszi hát az alvilági költői verseny, amelynek döntőbírája Dionüszosz lesz. Senki nem sejti, hogy a bor és mámor istenének van egy „világjobbító” terve – amelyet csak Perszephoné mama képes megakadályozni.
Szereplők:
Dionüszosz, olümposzi isten, buliarc: Keller János
Xantiász, Dionüszosz szolgája: Kelemen István
Perszephoné mama, vécétulajdonos: Törsök Márta
Héraklész: Komlódy Márk
Aiszkhülosz, halott költő, „a hősi”: Szabó Miklós Bence
Euripidész, halott költő, „a kekec”: Kovács Máté
Alvilági kocsmáros: Strasszer Domonkos
Csonttörő: Detre Soma
Halott: Körmendi Kristóf
Szónok, Holtak karának vezetője: Jenei Márton
Énekesnő: Ferenczy Nagy Boglárka
ALVILÁGI SZALONZENEKAR: Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar
HOLTAK KARA: Megadance Mozgásstúdió
Zene, DALOK: Ferenczy Nagy Boglárka
Hangszerelés, zenei effektek: Hámori János
Jelmez: Budainé Hajdú Mónika
szcenikus: Bajkó György
Koreográfus: Rovó Tamás
Rendező: Matuz János
MEGKÖZELÍTÉS
AUTÓVAL:
Az M7-es autópályáról a szabadbattyáni lejárónál. A parkolás irányított és ingyenes, a gorsiumi nagy parkoló mellett a bekötőút egyik oldalán is lehet parkolni. GPS koordináták: 47.0775 / 18.4137
MENETREND SZERINTI AUTÓBUSZOKKAL:
Székesfehérvárról, az autóbusz-pályaudvarról induló, a Tác, Petőfi utcáig közlekedő járatokkal;
Budapestről, a Népligetből induló távolsági autóbuszokkal, fehérvári átszállással.
Székesfehérvárról Tác, Petőfi utcáig: 9.30 (csak szombaton), 10.30, 11.30 (csak szombaton), 12.30, 14.35, 16.30 –
A buszmegállótól gyalog, vagy térítés ellenében (300 Ft/fő) lovas fogattal lehet eljutni a parkba.
Tác, Petőfi utcától Székesfehérvárra: 12.57, 14.57, 16.57, 18.57
KÜLÖNJÁRATTAL:
A Floraliára elővételben belépőt vásárlók részére különjárati autóbusz indul Székesfehérvárról, a Skála parkolóból.
A különjárati buszjegy ára: 500 Ft/fő oda-vissza, megvásárolható a Floralia belépővel együtt elővételben a Tourinform Irodában.
Az elővételben vásárolt belépőkkel sorban állás nélkül juthatnak be a rendezvényre a résztvevők.
A FLORALIA KÜLÖNJÁRAT MENETRENDJE
ÁPRILIS 29–30., SZOMBAT-VASÁRNAP:
Indulás Székesfehérvárról: 9.45, 10.15 | Indulás Tácról: 16.00, 17.30
BELÉPŐJEGYEK
Floralia jegy (karszalag) |
Floralia+Pompeji
kombinált jegy (csak elővételben)
|
|
Felnőtt |
1 500 Ft |
3000 Ft |
Kedvezményes |
750 Ft |
1 500 Ft |
Csoportos felnőtt |
1000 Ft/fő |
|
Csoportos kedvezményes (min. 10 fő): |
|
|
Családi jegy Minden további gyerek |
750 Ft/fő |
|
6 éves kor alatt és 70 éves kor felett a belépés ingyenes. A fentieken túl - a rendezvény ideje alatt - más kedvezmény nem vehető igénybe (pl.: pedagógusok, idegenvezetők esetében, Hungarycard kártya tulajdonosai... stb).
Aki esetleg átutalással szeretne jegyet váltani a Floraliára, vegye fel a kapcsolatot a székesfehérvári Tourinform Irodával:
A Pompeji vagy Floralia belépőjegy felmutatásával 50%-os kedvezménnyel tekinthető meg a Szent István Király Múzeum összes székesfehérvári kiállítóhelye 2017. augusztus 20-ig.
JEGYELŐVÉTEL, INFORMÁCIÓ
SZENT ISTVÁN KIRÁLY MÚZEUM
Székesfehérvár, Fő utca 6.
Telefon: +3622/315-583 | titkarsag@szikm.hu
GORSIUM RÉGÉSZETI PARK
Tác – Gorsium
Telefon: +3670/338-61-67 |
JEGYELŐVÉTEL KÜLÖNJÁRATTAL
TOURINFORM SZÉKESFEHÉRVÁR
Székesfehérvár, Oskola utca 2–4.
Felnőtt napijegy: 1500 Ft/fő
Családi jegy (két felnőtt, két, 18. életévét be nem töltött diák): 4000 Ft
Csoportos jegy (min. 10 fő): 1000 Ft/fő
Nyugdíjas, diák (6-18 évig), fogyatékkal élők: 750 Ft/fő
Nyugdíjas, diák, fogyatékkal élők - csoportos jegy (min. 10 fő): 500 Ft/fő
6 éves kor alatt a belépés ingyenes!
Jegyek kaphatók elővételben a Szent István Király Múzeum kiállítóhelyein és a székesfehérvári Tourinform irodában, a rendezvény ideje alatt pedig a helyszínen is!